שלום מעדי

 

 בפעילותי כעורך אתר אמנים - אמנות ישראלית  ובפעילותי כראש ארגון אמנות נאיבית בישראל והפעלת ILNART  כמפיקים ומלווים תערוכות בארץ ובחו"ל , ראיתי את מצבה העגום שלמדינת ישראל מתייחסת לאמנים שלה ולאמנות הויזואלית בפרט ובהתאם לזה יוזם את החקיקה בכנסת ואני קורא לאמנים, גלריסטים, אוצרי ומארגני תערוכות,אגודות ועמותות וחובבי אמנות להצטרף לעמותה ולפעול ללובי בכנסת לחקיקה לתקציבים  ולפעילות דיפלומטית בהתאם בנושאים:- הקמת גלריות ציבוריות רציניות, חיוב גופים ציבוריים להצגת עבודות בתנאים ראויים והסכם מעבר אמנות חופשי עם השוק האירופי.

 

                                                          האמנה הויזואלית

 

א. הקמת גלריות ציבוריות רציניות יחד עם ראשי ערים - גלריות ציבוריות נרחבות שמטרתן לתת לאמנים, בעיקר בתחילת דרכם האמנותי, במה להציג עבודות במחירים שפויים, או ללא עלות בכלל, עם תנאי הצגה נאותים ומכובדים, שמספקות מרחב לתערוכות קבוצתיות רבות עבודות עם תנאי תאורה מתאימים ומחמיאים לעבודות בתערוכה, עם מבנה שמכבד את האסטתיות, בלי צורך לגבב עבודות , ותנאי חניה וגישה מתאימים. המצב בימינו שגלריות כאלה הם לרוב די קטנות ונחבאות, ללא יחסי ציבור כלל. מקומות כאלה הינן גם במה לפעילות של גלריסטים שמגלים  אמנים חדשים.

לא יכול להיות שתאטרונים רפורטאורים,סרטים ומחול, הינו אמנויות הבמה, יקבלו מימון גדול כל כך ואמנים ויזואלים לא. 

יש  להשוות תקציבים בין האמנויות.

 

ב. חובת גוף ציבורי בתמיכה באמנות ויזואלית - גוף ציבורי מחויב לתת מקום לעבודות ויזואליות במחיר הגיוני ובתנאי תאורה הולמים -  בתי ציבור, תאטרונים רפרטוארים, מחול, וסינמטק יהיו מתוקף היותם סמוכים על סל תרבות מוגבלים בעלויות המקום שלהם לאמנים בעלות סימלית בלבד, או ללא עלות כלל, ויתחיבו לספק תנאי תאורה, מרחבי העמדה לפיסול ולתליה עבודות. המצב כרגע שבחלק מהמקומות או שזה שוק חופשי שעולה כל הזמן או שתנאי התאורה והעמדה לא מכבדים את העבודות ויש מצבים ששני המקרים גם יחד קורים. משרד התרבות צריך להשתתף בעלויות הנובעות מדרישה זאת כדי לתת במה ראויה לאמנות.

אני מציע את חקיקת חוק האמנות הויזואלית, שבדומה לחוק הנגישות לנכים, תחייב כבר בשלב האדריכלי לתכנן מרחב לפסלים וציור עם תנאי תאורה ותליה מתאימים בכל מבנה ציבור.

 

 גהסכם אמנה לאזור חופשי ממכס לאמנות עם השוק האירופי ראשית ועם ארצות אחרות בהמשך - שיאפשר שיתוף רב בין אמנים בארץ ובחול, בהעברת עבודות אמנות בין ישראל לאירופה בין ישראל לאירופה, כפי שנעשה בתוך השוק האירופי עצמו, בלי הביורוקרטיה של הפקדת סכומים למכס ואחר קבלתם חזרה ובלי העליות  תהליך זה מבחינת זמן / שכירת עמיל מכס  - הסכם שיאפשר הבאת עבודות אמנים אורחים ויחד איתם את האמנים עצמם בקלות יותר והוצאת עבודות של אמנים ישראלים לחו"ל בקיצור זמנים וכוח האדם לזה ואפשריות ביטוח העבודות בערך הריאלי שלהם.

בדומה לPCT בפטנטים או קרנה למסחר יש לחתור לאמנה ספציפית של חופש מעבר של אמנות בין ארצות כי אמנות ויזואלית היא ביטוי ליצירה של האנושות. וזה יוזמה חוצה גבולות.

 

חתמו על העצומה:

 

יחד אנחנו יכולים להיות כוח - אמנים, אגודות, אוצרים, גלריסטים ומפיקי תערוכות ועמותות בתחום וחובבי אמנות 

להביא את זה לראשי הערים ולחקיקה ופעילות דיפלומטית בכנסת, מוזמנים לחתום על העצומה ולהצטרף שלחו דואר ל shrew8@gmail.com

 

הפיצו את זה ברשת , לחצו LIKE, בצעו SHARE, הביעו תמיכה כי רבים יחד יכולים להגיע רחוק ולהגיע להשפעה.

 

www.ilnart.com

m.adilev-art.com

 

היוזם: עדי לב  ראש ארגון ILNART , אמנות נאיבית בישראל ואתר אמנים amanim.com